FAQ
pro pokročilé

Proč bych si měl nechat nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu?

Možných důvodu je hned několik. Chci se chovat ekologicky, chci si zajistit částečnou energetickou nezávislost, chci investovat finance s rozumnou dobou návratnosti, chci předejít avizovanému zdražování elektrické energie, chci si zajistit levný provoz s přechodem na elektromobilitu, chci splnit podmínku pro druhý alternativní zdroj energie, chci využít momentálně ještě příznivé ceny za pořízení fotovoltaické elektrárny.

Můžu na pořízení fotovoltaické elektrárny čerpat nějaké dotace?

Dotačních titulů na pořízení fotovoltaické elektrárny je hned několik, pro malé elektrárny spojené s instalaci na rodinné domy a přilehlé nemovitosti řeší pro rok 2022 program „Nová zelená úsporám“. Na základě tohoto programu mohou soukromé osoby čerpat dotace do výše 50% pořizovací ceny a maximálním výši čerpání však 200.000,-Kč. Existují pak programy i pro právnické osoby, nebo kombinované programy například pro instalaci FVE elektrárny a tepelného čerpadla.

Jaká je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?

Obecné lze říct že návratnost investice do FVE elektrárny se pohybuje cca. kolem 10 let bez čerpání dotací v případě čerpání dotací je návratnost někde mezi 5 až 5,5lety. Tyto údaje jsou však počítány ze současných cen energií, v případě dalšího zdražování energií se bude doba návratnosti investice samozřejmě zkracovat.

Jakou velikost kapacitu fotovoltaické elektrárny mám zvolit?

V tomto případě se jedná o velice individuální odpověď. Pro určení velikosti elektrárny je zapotřebí si zjistit kolik elektrické energie ročně spotřebujete, např. podle ročního vyúčtování od vašeho distributora el. Energie. Dále je potřeba brát ohled na denní režim vašeho objektu, zda přes den dokážete el. Energii spotřebovávat, nebo spíše je váš provoz v večerních hodinách atd. V neposlední řadě je samozřejmě důležité jaké jsou vaše možnosti s poskytnutím dostatečné střešní nebo jiné plochy pro instalaci elektrárny? Po předání údajů Vám rádi konkrétní velikost elektrárny navrhneme. Obecně lze říct, že 1kWp nainstalované fotovoltaické elektrárny vyprodukuje přibližně 1mW elektrické energie ročně. Běžné rodinné domy mají z 90% instalované elektrárny od 5 do 10kWp.

Potřebuji k fotovoltaické elektrárně i bateriové uložiště?

Vše záleží na charakteru denního režimu objektu. V případě že je dostatečné spotřeba objektu v denních hodinách a vyrobenou elektrickou energii dokážete spotřebovat, nyní zapotřebí instalovat bateriové uložiště. Většina rodinných domů však funguje v režimu, že lidé jsou v zaměstnáních, ve školách atd. spotřeba tedy v tomto čase je minimální a v tuto dobu se tedy nabíjí bateriové uložiště. Po návratu všech obyvatel domů což bývají pozdní odpolední hodiny, kdy už je výroba z elektrárny nižší, tak začnete spotřebovávat uloženou energií s bateriového uložiště a opět tedy jedete na vámi vyrobenou elektrickou energií.

Jakou kapacitu bateriového uložiště zvolit?

Obecně lze říct, že ideální a ekonomické je zvolit bateriové uložiště které je 1,4 až 2 násobkem výkonu elektrárny. Pro elektrárnu 5kWp doporučujeme tedy bateriové uložiště od 7 do 10kWh. Pro elektrárnu o výkonu 10kWp pak bateriové uložiště od 14 do 20kWh.

Potřebuji na instalaci elektrárny stavební povolení, nějakou licenci a jaká je další legislativa?

Stavební povolení se na instalaci elektráren řeší až od výkonu 20kWp, většiny instalaci na rodinných domech a malých objektech se to většinou netýká. Licenci pro malého výrobce elektrické energie na energetickém úřadu je nutné řešit při instalacích nad 10kWp. opět se to tedy netýká většiny rodinných domů. Běžný rodinný dům tedy řeší pouze žádost o připojení u distributory el.energie a tuto povinnost za vás splníme my jako instalační firma. Další administrativní zátěž je samozřejmě s vyřízením dotací a s tímto Vám opět pomůžeme.

Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny a jak dlouho trvá?

Po kompletním dodání materiálu, přípravných činnostech může začít samotná montáž fotovoltaické elektrárny. Jako první se řeší střešní část, kdy na střechu pomocí certifikované konstrukce instalujeme fotovoltaické panely. V dnešní době jsme schopni instalovat panely na velkou většinu střešních krytin, které se běžně používají. Od těchto panelů je pomocí kabelů sveden výkon do nově instalovaného rozvaděče FVE, tato kabeláž ještě v této fázi přenáší stejnosměrný proud DC. U rozvaděče FVE se instaluje samotný fotovoltaické střídač, který nám převádí stejnosměrné napětí na proud střídavý tedy běžené napětí které spotřebováváme v rámci svých domácnosti. Následně musí být pomocí kabeláže výkon přiveden do domovního elektro rozvaděče, kde je již dále rozveden k běžné spotřebě objektu. Většina běžných instalací na rodinných domech trvá v rozmezí 3- 5 dní podle náročnosti instalace

Jaké jsou dodací doby dodávek fotovoltaické elektrárny?

V současné době se snažíme držet v rámci skladových zásob většinu materiálu, abychom mohli začít realizovat běžné instalace do 1-2 měsíců s ohledem na množství řešených instalací, který byly objednány dříve.

Jaké fotovoltaické panely a jaký výkon fotovoltaických panelů instalovat?

Doporučujeme a naše firma i používá panely výrobců, které jsou ověření s ohledem na kvalitu materiálu a následném řešení případných instalací. Varujeme před používání různých fotovoltaických panelů, které jsou tzv. bezejmenné a dají se nakoupit přes internet na nějakých zahraničních obchodech. Každý by si měl uvědomit, že se jedná o elektrické zařízení a ušetřených 10-20% při koupi se následně nemusí vyplatit s ohledem na bezpečný provoz zařízení a s ohledem na případné řešení reklamací. Co se týče výkonu použitých panelů, tak je to individuální záležitost. Obecně lze říct, že úměrně s výkonem panelu se zvyšuje plocha panelů. Pokud není problém s rozměry tak doporučujeme v dnešní době už používat panely o výkonu 400Wp. A větším. Naše společnost v dnešní době většinou využívá panely o výkonu 450Wp. Jako poslední a velice důležité je přihlížet a životnost panelů, kde momentálně používáme typy které mají životnost i přes 25let a i po 10 letech je garantovaný výkon přes 93% výkonu a opět si je nutné říct, že při koupi tzv. bezejmenných panelů je toto garantováno pouze „na papíře“.

Co je to jednotka kWp. (kilo Watt peak) ?

Jednotka Wp. která se uvádí u fotovoltaických panelů, je jednotka výkonu fotovoltaického panelu, který panel dokáže vyrobit v ideálních podmínkách. V případě celé elektrárny se pak uvádí tento výkon v jednotce kWp.

Jak vzniká elektrická energie ve fotovoltaickém panelu?

Zde se již jedná o nějaké obšírné odborné informace, kde lze říct, že se jedná o tzv. fotovoltaický jev, který objevil francouzský fyzik Edmond Besquerel. Jedná se jev kdy při dopadu fotonu (slunečního záření) na desku polovodiče v našem případě fotovoltaický panel je uvolněn elektron (záporná částice) po uvolněném elektronu vznikne tzv. díra v našem případě (kladný náboj) a tyto dvě složky se začnou v  rámci polovodiče pohybovat což je základní předpoklad pro vznik napětí a proudu. V případě zájmu o další odborné informace doporučujeme využít internetu, kde získat podrobnější informace.

Jaký typ fotovoltaického střídače použít?

Obecně platní stejné zásady jako u panelů. Doporučujeme a naše firma i používá střídač vyzkoušených výrobců, které jsou prověřené v tisících instalací po celém světě. Opět varujeme před používání různých fotovoltaických střídačů, které jsou tzv. bezejmenné a dají se nakoupit přes internet na nějakých zahraničních obchodech. Každý by si měl uvědomit, že se jedná o elektrické zařízení a ušetřených 10-20% při koupi se následně nemusí vyplatit s ohledem na bezpečný provoz zařízení a s ohledem na případné řešení reklamací. Naše společnost v dnešní době většinou využívá střídače od pěti vyzkoušených výrobců, kde máme dobré zkušenosti s kvalitou a se záručním a pozáručním servisem.

Proč využít pro dodávku a instalaci firmu FMIB, s.r.o.?

Mimo všechny výhody, která vám určitě nabídne většina firem, jako je kvalita, spolehlivost atd. se hlavně zaměřujeme na osobní přístup ke každému zákazníkovi a konkrétní řešení jeho požadavků.